Hani serinlemek adına…

Hani serinlemek adına…

Geyikli’ den ada ya yürüyebilirmiyiz? Elbette, ancak bunun için 24 bin yıl öncesine gitmemiz de gerekiyor. Eh Geyikli’ den Bozcaada’ya serinlemek adına yürüyerek gitmek isteyen, 24 bin yıl öncesine nasıl gideceğini de bilir.

Şaka bir yana, aşırı sıcaklar sebebi ile yazımızı sizleri çok yormamak adına kısa tutmak, ancak güzel ve bir o kadar özel adamızın jeolojik yapısından bahsetmeden de edemedik. Bozcaada mızın güney sahillerinde yer alan ve tabakalar içinde rastlanmış olunan  bitki kök kalıplarının yaşları yaklaşık 16 – 24 bin yıl öncesine dayandığını bir çok teknik makalelerde zaten okumuşsunuzdur ve bu bitki kökleri Bozcaada’ nın esasen ne tür değerli bir jeolojik oluşumu içinde yer aldığının kanıtıdır.

Açık kahverengi – sarımsı renkte olan tabakalar içinde yer alan bitki kök kalıpları ( fosil kalıpları )

tıbkı kurutulmuş bitki / ağaç dallarını andırmakta ve metrelerce uzanıp gitmektedir.

Bisiklet veya araba gibi araçlar ile yanından geçtiğimiz ve orada sesizce yatan bu dev kayaların-tabakaların esasen ne kadar da değerli bilgiler taşıdığını hayal etmek bile zor. Onlara bakarken buzul çağında var olan tabakalara bakıyor olduğumu düşünmek bile bu sıcak havalarda iyi geliyor :))

Türkiye kıyılarında pek nadir görebileceğimiz bu fosil yapıları Bozcaada mıza yine eşsizbir özellik daha kazandırmıştır. Jeolojik yapılar gözle görülür ve yakından incelemeye değer güzellikte olmaları yanısıra ada’ ya uğradığınzda bir mini geo-tur yapmanıza vesile olması dileğimiz ile…