Bozcaada Mutfağı

Bozcaadadaysanız, kendinizi denizden uzaklaştırmak mümkün değildir. Nerede olursanız olun, gözününüzün ucuna mutlaka bir yerlerden bir mavilik çalınır ister istemez, denizin kokusunu ise almamanız imkansızdır.

İş böyle olunca, adada olmak denizde olmak gibidir ve yediklerinize de ister istemez yansır. Adanın mutfağı haliyle Ege Mutfağıdır. Adada yetişen otlar ve deniz ürünleri mutfağın temelini oluşturur. Şarapcılık ve üzüm yetiştiriciliği de ada da bu yönde bir mutfağın gelişmesine de neden olmuştur. İyi şarap üreticisi olan Adalılar, şarap mutfağı konusunda da azımsanmayacak yol kat etmişlerdir. Örneğin ada genelinde yapılan keçi peynirlerinin ünü ada sınırlarını çoktan aşmıştır. Yine zeytincilik, doğal ve organik üretilen sebzecilik ada mutfağına kalite ve lezzet katmaktadır.

Bozcaadada hemen hemen herşeyden birşeyler üretilmeye çalışılır. Ada şartları gereği oluşan geleneksel, turşuculuk, reçel yapımı gibi malzemelerin uzun süre saklanmasını sağlayan üretim yöntemleri adada oldukça gelişmiştir. Mesela domates reçeli, ahtapot turşusu, kaya koruğu turşusu, gibi adaya özel ürünler bulunmaktadır.

Adanın mutfağının zenginleşmesinin en önemli nedeni, Rum-Türk Mutfağının en güzel karışımlarının sergilendiği mekânların çok ince bir hassasiyetle, malzeme seçimine verdikleri önem ve  butik hizmet anlayışıdır. Adadaki işletmelerin hemen hemen hepsi birer aile işletmesidir. Bu nedenle, her nereye giderseniz gidin, o gün o meyhane veya restorandaki yemek o gün o ailenin yiyeceği yemektir ve büyük bir sevgiyle pişmiştir.  Adada mekânlarındaki günlük kaygı kaç müşteri geleceği değil, lezzetin tam olup olmadığıdır. Bu yüzden ada son yıllarda özellikle önemli Gurme turlarına ev sahipliği yapabilecek kadar özel bir mutfak geliştirmiştir.

Dalından tazecik alınmış asma yaprağında yapılmış vişneli sarma, enginarlı ahtapot, fava, girit ezmesi, baklalı enginar, biber borani, buğdaylı Rum kısırı, saymakla bitmeyecek kadar çok meze çeşidi ada restoranlarında en taze halleri ile sunulmaktadır.

Adada haliyle kendinizi balıktan uzak tutmak çok zordur. Ege denizinin tüm güzellikleri adada karşınıza çeşitli halleriyle çıkar. Temiz denizlerin simgesi Ahtapot ve Kalamarın iddialı olacak ama Türkiye sınırlarındaki en güzeli adada yenir. Lipsos, mercan, uskumru, barbun, orfoz, karagöz, levrek, gibi ege balıkları taptaze tezgahlarda seçilmeyi bekler. Deniz ürünlerini, mekanlara göre salata, ızgara, şiş, buğulama olarak bulabilirsiniz ve bu mekanlar her nasıl yaparlarsa yapsınlar en iyisini sunacaklarına emin olabilirsiniz. Size kalan, neyi ne zaman yiyeceğinize ve yanında ne içeceğinize karar vermek,

Afiyet olsun.